عکس پست "زبان‌های برنامه‌نویسی ایرانی و اپن‌سورس"

زبان‌های برنامه‌نویسی ایرانی و اپن‌سورس

۱۳ اسفند ۱۴۰۰
علیرضا زمانی

در این پست قصد معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی ایرانی را داریم. ویژگی مهم این زبان‌ها متن‌باز یا اپن‌سورس بودن آن‌هاست، پس اگر دوست دارید می‌توانید سورس آن‌ها را مشاهده و بررسی کنید و یا حتی به توسعه آن‌ها کمک کنید.

زبان برنامه‌نویسی آقای هاشمی

آقای هاشمی که فورک از پروژه SimpleLanguage است و در زبان برنامه‌نویسی جاوا نوشته شده است. توضیحات درمورد سینتکس زبان و نمونه‌کد‌ها را می‌توانید در صفحه پروژه مشاهده کنید.

زبان برنامه‌نویسی پشمک

زبان پشمک در پایتون نوشته شده است و از سینتکس PHP و Perl الهام گرفته و قابلیت‌های جالبی دارد که تمام آن‌ها را می‌توانید در صفحه پروژه مشاهده کنید.

زبان برنامه‌نویسی Hascal

این زبان برنامه‌نویسی از Swift، Pascal و Haskell الهام گرفته است و مانند C++ سریع و قدرتمند است. برای مشاهده مستندات و نمونه‌ها به صفحه پروژه مراجعه کنید.

زبان برنامه‌نویسی YO

زبان برنامه‌نویسی یو زبانی سطح‌بالا، شی‌گرا و متن‌باز است که سینتکس مدرنی دارد. برای اطلاعات بیش‌تر به صفحه پروژه مراجعه کنید.

زبان برنامه‌نویسی پیمان

زبان پیمان در C++ نوشته شده است و دارای افزونه هایلایتر برای Vim و VSCode می‌باشد. برای اطلاعات بیش‌تر و مشاهده نمونه‌کد و مستندات به صفحه پروژه مشاهده کنید.


⭐️ ستاره دادن به هر یک از پروژه‌های معرفی شده به گسترش آن‌ها کمک بزرگی می‌کند. پس اگر هر کدام از این پروژه‌ها را کاربردی یا جالب پیدا کردید، حتما به آن‌ها در گیت‌هاب ستاره بدهید.

عکس پروفایل علیرضا زمانی
علیرضا زمانی
@alitnk